۱

منظور از ولایت فقیهولایت مطلقه فقیه یعنی کسی که از دیدگاه اسلام واجد شرایط حکومت است و از نظر علم ، تقوا و مدیریت جامعه ، شباهت بیشتری به معصوم دارد و می تواند  حکومت تشکیل دهد ،  در تدبیر امور جامعه همه اختیارات امام معصوم (ع) را خواهد داشت . و هیچ قانونی بدون اجازه و اعتبار و مشروعیت ندارد و هیچ کس بدون اجازه او حق اجرای قوانین را هم نخواهد داشت و تمام شئون حکومت با اجازه او اداره می شود.در خصوص محدود ، ولایت فقیه گروهی از فقیهان معتقدند که فقیه فقط می تواند در امور ضروری و اصطلاحا امور حسبیه  اعمال ولایت کند مثل قضاوت بین طرفین دعوا و از این قبیل موارد ، اما گروهی دیگر از فقها محدود ، ولایت را بسیار وسیع تر از این موارد می دانند . در بین بزرگان ما ، کسی که علاوه بر تصریح به تئوری ولایت فقیه به عنوان یک فرض فقهی ، آن را عملا نیز قابل تحقق می دانست حضرت امام خمینی (ره) بود.که می فرمود اختیارات ولایت فقیه منحصر به امور حسبیه و ضرروی نمی گردد ، و همان اختیاراتی را که امام معصوم (ع) در اداره جامعه اسلامی دارد ولی فقیه نیز دارد و این است معنای ولایت مطلقه فقیه.


نیاز جامعه به رهبر
وجود رهبر در جامعه‌، یک امر ضروری است‌، که هم قرآن کریم اهمیت آن را بیان فرموده است‌، و هم امامان معصوم‌: و هم عقل به بودن رهبر حکممی‌کند، و هم این که همة مردم مسلمان و غیر مسلمان خواستار آن هستند.اگر جامعه رهبر نداشته باشد، حکومت ندارد، واگر حکومت نداشته باشد، نظم وامنیت نخواهد بود; هرج و مرج جامعه را فرا خواهد گرفت‌; کسی نیست که مردم را در مقابل دشمنان بسیج کند تا در برابر بیگانگان دفاع کنند; فعالیت‌های اقتصادی‌، فرهنگی‌، سیاسی و... کم رونق می‌گردد; قتل و غارت و درگیری زیاد می‌شود; تعلیم و تربیت از بین ما می‌رود; و هزاران مشکلدیگر به وجود می‌آید. و خلاصه این که‌، در جامعة بهم ریخته‌، کسی نمی‌تواند در صلح و صفا و امنیت زندگی کند; زیرا جامعه همیشه در آشفتگی و نگرانی به سر می‌برد. در داستان بنی اسرائیل می‌خوانیم هنگامی که بر اثر هرج و مرج داخلی و نداشتن رهبری قوی‌، جامعه‌، گرفتار شکست شد، و دشمنان بر آنان مسلط شدند. قرآن کریم‌، در این باره می‌فرماید: "أَلَم‌ْ تَرَ إِلَی الْمَلاَ?ًِ مِن بَنِی‌َّ إِسْرَ ََّءِیل‌َ مِن بَعْدِ مُوسَی‌ََّ إِذْ قَالُواْ لِنَبِی‌ٍّ لَّهُم‌ُ ابْعَث‌ْ لَنَا مَلِکًا نُّقَـَتِل‌ْ فِی سَبِیل‌ِ اللَّه‌ِ; (بقره‌،246) آیا مشاهده نکردی جمعی از بنی اسرائیل را بعد از موسی که بهپیامبر خود گفتند: زمامدار (و فرماندهی‌) برای ما انتخاب کن‌! تا (زیر فرمان او) در راه خدا پیکار کنیم‌." این آیه شریفه تصریح دارد که‌، بدون حکومت و وجود رهبر، رسیدن به آزادی و آرامش اجتماعی ممکن نیست‌. امام علی‌می‌فرماید: "مردم به هر حال نیازمند به امیر و زمامداری هستند، خواه نیکوکار باشد یا بدکار! تا مؤمنان در سایة حکومتتش به کار خویش مشغول باشند، و کافران نیز بهره‌مند شوند، و مردم در دوران حکومت او، زندگی را حتی داشته باشند، به وسیلة او اموال بیت المال گردآوری شود و به کمک او با دشمنان مبارزه کنند، جاده ها امن گردد، وحق ضعیفان از زورمندان گرفته شود، مردم نیکوکار در رفاه و از دست بدکاران درامان باشند."(بحار الانوار، مجلسی‌;، ج 33، ص 358، مؤسسة الوفأ) در جای دیگر می‌فرماید: "رهبر ظالم و ستم‌گر بهتر است از فتنه (هرج و مرج و نبود رهبر)که پیوسته در جامعه وجود داشته باشد."(غرر الحکم و درر الحکم‌، محمد تهیمی آمدی‌، ج‌، ص‌، انتشارات دفتر تبلیغات‌.)


تا الان چندنفر نظر دادن؟ (۱)

    • پاسخ:

      سلام رهپویانی عزیز تشکر از از دیدگاه شما

رهپویان ولایت منتظر دیدگاه شما دوست عزیز می باشد

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی