rahpouyan.blog.ir پایگاه اطلاع رسانی کانون رهپویان ولایت

پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی هنری

مهدی رحیم پور
يكشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۴، ۰۹:۲۳ ب.ظ

موضوع پژوهش:

بررسی تطبیقی طهارت ونجاست اهل کتاب

استاد راهنما:مهدی دهقان سیمکانی

پژوهشگر:مهدی رحیم پور

چکیده

یکى از موضوعات فقهى که فقهاى شیعه و سنى درباره آن اختلاف نظر دارند, موضوع طهارت و نجاست اهل کتاب است , چه آن که تقریبا همه فقهاى اهل سنت به طهارت اهـل کـتـاب معتقدند, درحالى که اکثریت قاطع فقهاى شیعه به نجاست اهل کتاب فتوا داده اند و هریک برای اثبات حرف خود ادله های را مطرح کرده اند و از آن جهت که در عصر امروز،مسلمانان با پیروان دیگر مذاهب و اقلیت‌های اهل کتاب ارتباط دارند و همچنین در ایران که بعضی از آنها مثل مسیحیت و یهود بامسلمانان در کنار هم زندگی می‌کنند،مسأله طهارت و نجاست و اینکه آیا مسلمانان باید از آنها اجتناب کنند یا نکنند، مشکلی است که افراد مقید به رعایت دستورات دینی را پیوسته در تنگنا قرارداده است مقاله حاضر به نقد و بررسی تطبیقی طهارت و نجاست اهل کتاب پرداخته و اقوال فقهای بزرگ(شیعه وسنی) را در دوره‌های مختلف به همراه ادله آنها نقل و تحلیل نموده است و در آخر قول طهارت اهل کتاب را نسبت به نجاست برتری داده است.

کلید واژگان:اهل کتاب ،شیعه.اهل سنت. طهارت ، نجاست

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۹/۱۵
رهپویان ولایت

نظرات (۱)

سلام. سلمان فارسی قدم هایش را جای پای حضرت میگذاشت و می فرمود حکمتی در آن نهفته است که حضرت این قطعه از زمین را انتخاب کرده و من برای عدم گمراهی پایم را جای پای او میگذارم. امروز مسیر و جای پای اهل بیت وجود دارد و هستند کسانی که در حد سلمانند. اما جای پا گم و باطل چنان فراگیر شده که حق را در خودش محو کرده...... چه خوبند افرادی که به دنبال نشان دادن رد پای حقیقتند و چه مبارک است تلاش آنها. حبل الله را نمیتوان یافت مگر با تفکر و تحقیق و دعا. شما در مسیر مهمی گام نهاده اید انشاالله تلاش شما موثر باشد و ادامه دار. با آرزوی موفقیت روز افزون.

ارسال نظر

متاسفانه به علت عملیات بروزرسانی، موقتا امکان ارسال نظر و نظرسنجی مطالب غیر فعال می باشد.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی